Všichni známe ten pekelný pocit, když nás pohltí oheň. Pálí, škrábe a pálí v krku a hltanu. Je těžké spolknout i sliny, natož jídlo, protože s každým soustem se bolest jen zvýrazňuje a stává se nesnesitelnou. Bolest v krku a zánět hltanu často doprovází přidružené příznaky: smrkání a kýchání, ucpaný nos, chrapot, kašel, horečka a celková malátnost. Zjistěte, co může bolest v krku znamenat, jaké jsou nejlepší způsoby, jak se jí zbavit bez návštěvy lékaře, a jak jí předcházet.
Nejčastější příčiny bolesti a pálení v krku

Příliš suchý vzduch v ložnici
Zejména v zimních měsících se často stává, že se ráno probudíte s bolestí v krku. Vytápění často způsobuje, že vzduch v místnosti je příliš suchý, zejména pokud v noci z toho či onoho důvodu dýcháme převážně ústy. Pomáhá na noc trochu ztlumit topení a zajistit větší vlhkost vzduchu - třeba pomocí zvlhčovače nebo misky s vodou či mokrých ručníků na radiátoru. Ke zvýšení vlhkosti v místnosti mohou přispět také pokojové rostliny.
Alergická rýma
Alergický zánět sliznic je způsoben vdechovanými alergeny. Nejčastější citlivost je na pyly, roztoče, plísně a zvířecí alergeny. Kýchání, svědění a vodnatý výtok z nosu mohou být doprovázeny bolestí v krku a hltanu v důsledku rýmy a někdy i pocitem ucpaného hrdla, dráždivým kašlem a svěděním očních spojivek. Tyto potíže lze odstranit přerušením expozice alergenu a podáváním antihistaminik.
Laryngofaryngeální reflux
Jedná se o únik žaludečního obsahu do hltanu a hrtanu. Žaludeční kyselina, trávicí enzymy a žluč způsobují poškození sliznic hrdla a hrtanu, které se projevuje podrážděním, bolestí a nepříjemnými pocity. Může se objevit svírání v krku, bolest v krku a hltanu, kyselá chuť v ústech, kašel a dušnost. Tento typ zánětu lze léčit léky na regulaci žaludeční kyseliny.
Zánět hrdla nebo laryngitida
Nejčastější příčinou bolesti v krku je virová infekce horních cest dýchacích, například nachlazení. Zánět v krku může také doprovázet bronchitidu, zápal plic, chřipku, covid-19 nebo jiné infekce horních cest dýchacích. Krátkodobou (akutní) nebo dlouhodobou (chronickou) bolest v krku může způsobit také nadměrné mluvení nebo vdechování dráždivých látek. Nejvýraznějším příznakem bolesti v krku je obvykle změna hlasu (chrapot) nebo dokonce absence hlasu. V krku nás šimrá, je drsný a musíme si neustále čistit hrdlo. Závažnější infekce mohou také způsobovat horečku, malátnost, bolest při polykání a pálení v krku.
Zánět hrdla nebo faryngitida
Bolesti v krku způsobují viry, ale často také bakterie. Může se objevit v rámci virových infekcí, jako je nachlazení, chřipka, covid-19 nebo infekční mononukleóza, nebo při bakteriálních infekcích, nejčastěji streptokokových (angína).
Jak rozeznáme virovou infekci od bakteriální?
Příznaky onemocnění - bolest v krku a bolest při polykání - jsou stejné u virových i bakteriálních infekcí. V obou případech je sliznice pokrývající hltan více či méně zanícená a může být také pokryta bělavými povlaky nebo hnisavým výtokem. Horečka, zvětšené lymfatické uzliny na krku a zvýšený počet bílých krvinek jsou charakteristické pro virovou i bakteriální faryngitidu, ale tyto příznaky jsou obvykle výraznější u bakteriálního zánětu.
Antibiotika při virové infekci nepomáhají. Lékař je předepíše, pokud laboratorní testy potvrdí bakteriální původ onemocnění. U streptokokových bolestí v krku lékař obvykle předepíše penicilin, erytromycin nebo jiné antibiotikum, které infekci vyléčí a zabrání komplikacím. Bez návštěvy lékaře nebo laboratorního vyšetření je obtížné definitivně určit, zda se jedná o virové nebo bakteriální onemocnění. V zásadě se však za příznak virózy považuje současná přítomnost výtoku z nosu, kašle a mírné horečky.
VIROVÁ SLUŽBA
- Obvykle bez hnisavého výtoku v hltanu
- Normální nebo mírně zvýšená tělesná teplota
- Normální nebo mírně zvětšené lymfatické uzliny
- Výtěr z hltanu negativní na streptokoky
- Antibiotika nepomáhají
- Častý kašel
- Obvykle bez bílých povlaků nebo hnisavých zátek
BAKTERIÁLNÍ INFEKCE
- Často s hnisavým výtokem v krku
- Mírná až střední horečka
- Mírně až středně zvětšené lymfatické uzliny
- Výtěr z hltanu pozitivní na streptokoky
- Nutné podávání antibiotik
- Obvykle bez kašle
- Zarudlé patro s bílými povlaky nebo hnisavými zátkami
Jak předcházíme bolestem v krku a zánětu hltanu?
- Posilujte imunitní systém užíváním přípravku Propolis defence APF® 50 na bázi alkoholu nebo Propolis defence APF® 30 na bázi vody. Provádíme také dezinfekci ústní dutiny - k tomu se skvěle hodí Propolis defence APF® 30 ve spreji. Mějte vždy po ruce Propolis forte nebo Propolisové pastilky. Důkladně si myjte ruce (alespoň 20 sekund), zejména před jídlem nebo při kýchání či kašli. Pokud si nemůžete umýt ruce, použijte dezinfekční prostředek nebo dezinfekční ubrousky. Vyvarujte se sdílení sklenic, hrnků, lahví a příborů. Pravidelně dezinfikujte mobilní telefony, kliky, vypínače, dálkové ovladače. Vyhýbejte se blízkému kontaktu s lidmi, kteří vykazují příznaky onemocnění. Kašlat a kýchat do kapesníku, který odhodíme, a umýt/vydezinfikovat si ruce nebo loket.
Domácí prostředky proti bolesti v krku a krku

Pitím tekutin zvlhčujeme sliznice, což snižuje bolest. Dostatečný příjem tekutin navíc pomáhá tělu bojovat s nemocemi.
2. Teplá polévka nebo dušené maso
Teplá polévka zvlhčuje krk a pokud je osolená o něco více než obvykle, pomáhá zmírnit zánět. S výjimkou soli je lepší vyhýbat se silnému koření a při bolestech v krku jíst měkká, vlažná jídla a hodně ovoce a zeleniny.
Med byl vždy oblíbeným a účinným přírodním lékem, protože působí protizánětlivě a antimikrobiálně. Chrání krk uklidňující vrstvou a urychluje proces hojení. Čaj s medem je výbornou volbou při bolestech v krku, ale čaj by neměl být příliš horký. Kromě důležitých minerálů a flavonoidů, které působí antimikrobiálně, obsahuje med také speciální včelí enzym citlivý na teplotu, který po zředění s vodou (nebo čajem) začne produkovat malé množství přírodní antimikrobiální látky peroxidu vodíku. Směs medu a teplého čaje nebo vlažné vody lze pít několikrát denně.
4. Slaná voda
Mnoho lidí přísahá na kloktání fyziologického roztoku, který zklidňuje zánět, snižuje otok sliznice a zabraňuje růstu některých typů bakterií. Rozmíchejte až půl čajové lžičky soli v přibližně dvou litrech vody. Tekutina by neměla být příliš slaná, protože by mohla ještě více vysušit hrdlo. Kloktejte každou hodinu nebo každé dvě hodiny po dobu 30 sekund, ale roztok nepolykejte.
5. Jablečný ocet
Řecký lékař Hippokrates doporučoval jablečný ocet k léčbě bolestí v krku. Smíchejte lžíci jablečného octa a lžíci medu ve dvou litrech vlažné nebo teplé vody. Kloktejte a polkněte.
Citrony údajně pomáhají při bolestech v krku tím, že ředí hlen a zklidňují bolest. Samozřejmě mají také vysoký obsah vitaminu C, který nám pomáhá bojovat proti infekci nebo zánětu. Rozmíchejte trochu citronové šťávy ve sklenici vlažné vody a vypijte. Do směsi vody a citronové šťávy můžete také nastrouhat zázvor a přidat trochu medu, aby byl nápoj ještě účinnější a chutnější.
7. Šalvěj
Šalvěj se používá při zánětech a onemocněních úst a krku ve formě výplachů a kloktadel. Půl čajové lžičky na šálek vody se připraví jako nálev a nechá se přikrytá 5 minut louhovat.
8. Heřmánek
Heřmánkový čaj je výborný na zvlhčení suchého krku při nachlazení a zklidnění zánětu. Přidání lžičky medu ho ještě více zklidní.
Obklady na bolest v krku
Rozetřete několik lžic tvarohu pokojové teploty mezi dva papírové ručníky a přiložte na bolavý krk. Přes něj převažte ručník nebo kuchyňskou utěrku. Obklad nechte na krku dostatečně dlouho, aby tvaroh zaschl, což může trvat i několik hodin.
2. Teplá voda
Namočte bavlněný hadřík nebo ručník do vlažné vody, vyždímejte ho a omotejte kolem krku, pak přes něj vlněnou šálu. Nechte ho kolem krku půl hodiny působit.
Postupujte stejně jako výše, ale do vlažné vody přidejte trochu více jablečného octa.
4. Brambory
Uvařte 5 brambor ve tvaru placek a rozdrťte je válečkem. Teplý váleček si přiložte na zátylek, omotejte šátkem a nechte půl hodiny až hodinu působit.
Propolis - přírodní "antibiotikum" na bolest v krku.
Ale to nejlepší, co můžeme dát bolavému, pálícímu a zanícenému krku, je propolis. Působí antimikrobiálně a protizánětlivě a podporuje hojení a regeneraci sliznic. O antimikrobiálním působení propolisu na bakterie, viry a plísně existuje více než tisíc vědeckých publikací. Propolis se skládá z více než tří set různých sloučenin, z nichž nejdůležitější jsou flavonoidy. Množství flavonoidů v propolisu je velmi závislé na ročním období a místě včelí pastvy.
Propolis vyrábějí včely z přírodních pryskyřic vylučovaných stromy jako součást jejich obranného systému. Tyto pryskyřice jsou smíchány s voskem a enzymy, aby chránily včelstvo. Dezinfikují vnitřní povrch úlu, ucpávají mezery a otvory a balzamují vetřelce, aby se zabránilo šíření škodlivých mikroorganismů. Propolis se v úlu také odpařuje a vytváří přirozenou ochranu, která umožňuje zdravý vývoj a život včelstev.

o 40 % kratší trvání příznaků
Podle klinické studie pomáhá propolisový sprej s koncentrací bioflavonoidů 15 mg/ml zkrátit dobu trvání příznaků infekce horních cest dýchacích, jako je bolest a zánět v krku a hltanu a chrapot, až o 40 %. Až 80 % osob bylo po 3 dnech používání spreje bez příznaků.




Antivirové a protizánětlivé působení propolisu
Analýzy ukázaly, že některé flavonoidy z propolisu mají schopnost vázat se na virové proteiny, což pravděpodobně přispívá k antivirové aktivitě. Nepublikovaná studie zjistila, že propolis s koncentrací bioflavonoidů 15 mg/ml usmrtil více než 90 % virů po 5 minutách kontaktu. Pokud se propolisový sprej používá denně v ústní dutině, může snížit riziko infekce viry, včetně koronaviru.
Kromě protivirového účinku propolis pomáhá posilovat imunitní systém a má silný protizánětlivý účinek, zvyšuje protizánětlivou buněčnou odpověď a stimuluje imunitní buňky k vyčištění virů a infikovaných buněk.
Propolis ve formě kapek, spreje nebo roztoku

Propolisový sprej je nejčastější volbou, když se chceme zbavit bolesti a zánětu v krku, protože umožňuje snadnou a přesnou aplikaci v místě zánětu. V akutní fázi poskytuje přiměřenou úlevu od příznaků a zkracuje dobu trvání příznaků. Alternativně lze použít kapky nebo roztok, který lze kloktat nebo odměřit do jakékoli tekutiny, zakápnout lžící medu nebo cukru a polknout.
Propolis na bázi alkoholu nebo vody
Propolis je obecně ve vodě zcela nerozpustný, takže většina roztoků, tinktur a sprejů pro orální použití je ve formě alkoholového roztoku. V případě bolestí v krku a hltanu nebo infekcí v dutině ústní jsou však alkoholové roztoky méně vhodné, protože mohou ještě více podráždit již tak zanícené sliznice. Propolis na vodní bázi je vhodnější pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí konzumovat alkohol (děti, těhotné ženy, kojící matky atd.). Kromě toho, že propolis na vodní bázi nedráždí sliznice, také nebarví zubní sklovinu a má výbornou chuť, která maskuje jeho známou hořkost.
Propolis je obecně ve vodě zcela nerozpustný, takže většina roztoků, tinktur a sprejů pro orální použití je ve formě alkoholového roztoku. V případě bolestí v krku a hltanu nebo infekcí v dutině ústní jsou však alkoholové roztoky méně vhodné, protože mohou ještě více podráždit již tak zanícené sliznice. Propolis na vodní bázi je vhodnější pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí konzumovat alkohol (děti, těhotné ženy, kojící matky atd.). Kromě toho, že propolis na vodní bázi nedráždí sliznice, také nebarví zubní sklovinu a má výbornou chuť, která maskuje jeho známou hořkost.
Ne všechen propolis je stejně účinný
Nejdůležitější složkou propolisu jsou proto flavonoidy. Pokud chceme počítat s tím, že účinky propolisu budou potvrzeny v klinických studiích, musíme si vybírat propolis s garantovaným obsahem flavonoidů a dodržovat denní dávky.
Pevnost a kvalita výrobku označená faktorem APF®



Ve společnosti Medex používáme v našich výrobcích pouze standardizovaný propolis (standardizace suroviny a konečného výrobku), který je označen takzvaným faktorem APF® (Active Propolis Flavonoids). Tento faktor přesně říká, jaká je koncentrace flavonoidů z propolisu ve výrobku. APF® 15 tedy znamená, že v jednom mililitru je nejméně 15 mg flavonoidů a APF® 50 znamená, že v jednom mililitru je až 50 mg flavonoidů. A proč je standardizace důležitá? Protože umožňuje přesné stanovení denních dávek, ověřené klinickými studiemi, a zajišťuje vysokou kvalitu a reprodukovatelný účinek.
Propolisová ochrana - nejsilnější propolis na trhu
Propolisová ochrana společnosti Medex je v současné době nejsilnější propolis na trhu: s nejvyšším zaručeným obsahem flavonoidů, a tedy s nejvyšší účinností, kvalitou a efektivitou.