Role a úkoly včel v úlu

Role a úkoly včel v úlu

29. listopadu 2022
min číst: 7 min
Včelí v úlu

Včely žijí ve společenství zvaném včelstvo. V jednom včelstvu může být až 60 000 včel, ve špičce i více. To bývá obvykle v květnu, kdy jsou včely v jarním vývoji. Včelstvo se skládá z jedné královny, trubců a dělnic. Včelstvo obsahuje největší počet dělnic, několik set až několik tisíc trubců a jednu královnu.

Královna - jediná plodná samice ve včelstvu

Královna je jediná plodná samice v úlu. Jejím hlavním úkolem je klást vajíčka do plástů a starat se o potomstvo. Na jaře a začátkem léta může královna naklást obrovské množství vajíček, až 2 000 za den, což přesahuje její tělesnou hmotnost.

Královna je matkou všech včel v úlu

Říkáme jí také císařovna, královna, paní, srdce nebo duše včelstva, abychom zdůraznili její zvláštní význam ve včelstvu. Královna má zásadní význam pro kvalitu a produktivitu včelstva. Svým potomkům předává genetické vlastnosti, jako je barva pruhů na zadečku, klidná povaha, sběratelská horlivost, délka trvání snůšky, sklon k rojení, odolnost vůči nemocem a další vlastnosti. V semenném boxu si královna uchovává sperma trubců, kteří ji oplodnili během pářícího letu. Tímto způsobem jsou genetické vlastnosti potomstva také ovlivněny trusem.

queen_bee

Královna kvůli své stravě

Královna se stejně jako včelí dělnice vyvíjí z oplozeného vajíčka. Rozdíl je v tom, že královna je během vývoje od larvy ke královně po celou dobu krmena mateří kašičkou, zatímco larva včely dělnice je krmena pouze první tři dny a poté pylem a medem. Královna je rovněž krmena mateří kašičkou po vylíhnutí, díky čemuž je velmi produktivní a dlouhověká. Dožívá se až pěti let, ale včelaři ji obvykle každé dva až tři roky vyměňují.

Královna leží ladem ...

Po několika dnech vylíhlá a neoplozená matka pohlavně dozraje a opouští úl při páření. Ve vzduchu se páří s velkým počtem mláďat. Jejich sperma si ukládá do semeníku, který jí vydrží až do konce života.

Největší v úlu

Královna je největší matkou v úlu, dvakrát větší a těžší než včely dělnice. Má výrazně dlouhý a špičatý zadeček a o něco silnější břicho. Na rozdíl od včelích dělnic nemá královna pylové pohárky, nemůže sbírat potravu, nevylučuje vosk a nestaví plásty.

Značení matic

Někteří včelaři označují matky různými barvami na zadní straně těla. To usnadňuje jejich nalezení při včelařských úkonech a prohlídce včel. Podle barvy označení mohou také rychle zjistit, jak je matka stará. Existuje barevná škála pro označování matek podle ročníků.

honey_bee

Včely dělnice - pracovité a všestranné

Včely dělnice jsou neplodné samičky a jsou ve včelstvu nejpočetnější. Vyvíjejí se z oplozených vajíček. Jejich počet se v průběhu roku mění. V létě jich může být až 60 000, zatímco v zimě je jich méně než polovina, někde kolem 20 000. Počet dělnic ve včelstvu závisí především na ročním období a aktivitě královny. Letní včely jsou charakteristické krátkým životem, žijí jen několik týdnů, zatímco zimní včely mohou žít až pět měsíců. Pracovitost a všestrannost včelích dělnic je obdivuhodná. Včely dělnice vykonávají nejrůznější úkoly související s jejich věkem a potřebami včelstva. Zhruba se dělí na: - včelí dělnice - včelí dělnice - včelí dělnice - včelí dělnice:

Včelí úl

Práci vykonávají v úlu. Když se vylíhnou, pracují na čištění buněk plástů: nejprve buňky, ze které vylezly, a pak zbytku. Tímto způsobem udržují úl čistý a hygienický. Když je jim 6 až 12 dní, přebírají roli ošetřovatelky. V té době začnou vylučovat mateří kašičku z krmných a čelistních žláz, kterou krmí včelstvo. Ve věku 12 až 18 dnů začínají vylučovat vosk voskovými žlázami a stávají se staviteli pláství. Krmí královnu a jsou také jejími společníky. Poté jako producenti zpracovávají medovici a medovici na med. Než se vydají na pastvu, jsou některé z nich také hlídači, kteří střeží domov před vetřelci. Život ve včelstvu je velmi rušný a vyžaduje neustálé přizpůsobování.

Shánění potravy pro včely

Po třech týdnech začnou včely nosit do úlu med, medovici, pyl, propolis a vodu, aby opylovaly rostliny, což je jedna z nejdůležitějších činností včel.

Trotlové - samci ve včelstvu

Z neoplozených vajíček se vyvíjejí troti. Kolonie se začínají rozmnožovat koncem jara. Jsou o něco větší a zavalitější než včely dělnice a mají větší oči. Jejich úkolem je opylovat (oplodňovat) královnu. Protože nemají orgány pro hledání potravy, živí se výhradně ve včelstvu. Někteří lidé si myslí, že trollové jsou ve včelstvu nedůležití, ale není to pravda.

DRONE_TROT_shutterstock_1810048666_1

Kromě toho, že oplodňují královnu, zajišťují trubci harmonii a fungování včelstva jako celku. V jejich přítomnosti jsou včely pilnější při sběru nektaru a stavbě pláství. Jsou proto důležitými, i když krátkodobými, členy včelstva. Trubci žijí tři až šest měsíců, a když je potravy málo, jsou z úlu vytlačeni včelami dělnicemi. Protože na podzim a v zimě včelstvo nevychovává nové královny, jsou trubci v tomto období pro včelstvo spíše přítěží.