Propolis je ochráncem včelstva a našeho imunitního systému! Po medu je nejoblíbenějším včelím produktem a Slovinci ho odedávna používají v tradiční lidové medicíně jako tzv. přírodní antibiotikum. Propolis vzniká z rostlinných pryskyřic, které jsou bohaté na antimikrobiální a protizánětlivé látky. Díky svým vlastnostem je skutečným léčivým zázrakem přírody.
Zajímalo vás někdy, co je propolis, jak ho získat a jak ho správně používat? Nabízíme vám odpovědi podložené klinickými studiemi a nejúčinnější propolis ve Slovinsku.
Co je propolis?
Vše začíná sběrem rostlinné pryskyřice. Včely ji nacházejí na pupenech topolů, bříz a dalších dřevin. Včely přinášejí rostlinnou pryskyřici do úlu, dále ji posilují sekrety ze svých žláz a přidávají vosk. Právě včely produkují propolis, aby jej včelaři mohli strouhat. Když je propolis připraven pro včelaře, obsahuje rostlinné pryskyřice, vosk, éterické oleje a pyl. Propolis je směs obsahující více než 200 pro člověka prospěšných látek a jeho kvalita se určuje podle obsahu bioflavonoidů.

Zdroj léčivé síly
Síla propolisu pochází z klíčové složky: bioflavonoidů. Bioflavonoidy jsou přírodní barviva, která chrání rostliny před mikroorganismy. Včely tuto sílu využívají k ochraně svých úlů. Propolis používají jako nátěr vnitřních stěn úlu, který zabraňuje pronikání vlhkosti a chrání vnitřek úlu před vnějšími mikroby, které jsou zdrojem infekcí a nemocí. Propolis se v úlu také odpařuje a vytváří přirozenou ochranu, která umožňuje zdravý vývoj a život včelstev.
Slovinci používají propolis k ochraně ústní dutiny a sliznic za stejným účelem jako včely. Používáme ho ve formě alkoholové tinktury nebo vodného roztoku. V nedávných klinických studiích vědci prokázali, že bioflavonoidy mají pozitivní účinky na různé části lidského těla: trávicí trakt7, imunitní systém1, sliznice2-5 a zuby6.

Apiterapeut a včelař Franc Šivic o propolisu:
Propolis je prokazatelně účinný proti různým mikrobům. Proto ho doporučuji všem svým klientům, kteří mají problémy s imunitou. Zejména těm, jejichž problémy mají původ v ústní sliznici. Mám velkou důvěru ve včelí produkty a sám je pravidelně konzumuji.
Propolis, nepostradatelný v každé domácí lékárně
Slovinci mají ve své domácí lékárně zvláštní místo pro propolis. Má ho téměř každá domácnost. Vědci1-7 prokázali, že jde o oprávněný impuls. Tajemná síla propolisu už není jen tradiční lidovou tradicí, ale potravinovým doplňkem s velmi blahodárnými účinky.

zkracuje a zmírňuje příznaky bolesti v krku a hrdle a chrapotu1

ochrana ústní sliznice před vředy a záněty.
ústní dutiny2

zklidňuje zánět dásní a snižuje pravděpodobnost vzniku zubního kazu3-5

zvyšuje protizánětlivou buněčnou reakci a stimuluje imunitní buňky

ochrana sliznic a proti zánětům a vředům trávicího traktu7
Protože propolis zůstává v úlu několik let, je velmi důležité analyzovat ho na přítomnost těžkých kovů, antibiotik, pesticidů a dalších látek, které se v něm mohly nahromadit z prostředí nebo z ošetření včel.
Je všechen propolis stejně dobrý?
Stručně řečeno: ne, ne všechen propolis je stejně dobrý. To má jednoduché vysvětlení. Propolis se skládá z více než 200 různých chemických látek, které se liší v závislosti na ročním období, místě sběru nebo pastvy, druhu včel atd. Proto ne každý nasbíraný propolis obsahuje stejné množství bioflavonoidů, které mu dodávají léčivou sílu. Označení typu "obsahuje až 20 % propolisu" jsou zavádějící a neodrážejí kvalitu. Oholený propolis obsahuje také úlomky dřeva a další cizorodé složky, které je třeba předem setřást. Vyčištěný propolis je připraven pro tinktury, roztoky a spreje. Kvalitu propolisu tedy odráží: koncentrace bioflavonoidů, rozmanitost flavonoidů a technika čištění. Tyto tři standardy jsou garantovány faktorem APF®.


90letá paní Mramorová nám řekla:
Ve svých 90 letech mám stále zuby, protože pravidelně používám propolis. Moji přátelé tomu nemohou uvěřit. Mnoho z nich trpí paradentózou, ale moje zuby jsou zdravé. Není žádným tajemstvím, že si už desítky let pravidelně mažu dásně propolisem. Mé zuby ani trochu nezažloutly.
Faktor APF® je důležitý
Propolis označený faktorem APF® obsahuje přiměřenou a účinnou koncentraci bioflavonoidů ve výrobku. Denní dávky byly přesně stanoveny v klinických studiích1-7:

Dbáme na to, aby v jednom mililitru roztoku bylo minimálně 30 mg bioflavonoidů.

Dbáme na to, aby v jednom mililitru roztoku bylo minimálně 50 mg bioflavonoidů.

Studie potvrzují protizánětlivou aktivitu
Co má standardizace společného s propolisem? Standardizace umožňuje přesné stanovení denních dávek, které byly nedávno ověřeny v klinické studii,1 právě na extraktu použitém ve vodných roztocích propolisu Propolis defence. Placebem kontrolovaná studie poprvé potvrdila dříve předpokládanou léčivou sílu propolisu při zmírňování příznaků infekcí horních cest dýchacích.


* p<0,05, *** p<0,001
Zdroj: Esposito et al, 20211
Klinická studie ukázala, že denní aplikace 12-24 mg flavonoidů ze standardizovaného propolisu do ústní dutiny pomocí spreje významně zkracuje dobu trvání příznaků, jako je bolest v krku, chrapot a otok hrdla. Více než 80 % osob, které sprej používaly, bylo po třech dnech bez příznaků, zatímco většina osob, které používaly placebo, měla příznaky stále. Doba trvání příznaků se ve skupině užívající propolis zkrátila o dva dny. To je významný a vítaný příspěvek k rychlejšímu uzdravení při infekcích horních cest dýchacích.


*** p<0,001
Zdroj: Esposito et al, 20211
Nejsilnější propolisová obrana
Propolisová obranná řada je vhodná pro preventivní působení i pro pomoc při akutních stavech.
Chcete se dozvědět více? Zeptejte se nás!
Ve společnosti Medex vybíráme složky našich produktů na základě ověřitelných výsledků a reprodukovatelných klinických studií. Zavazujeme se k transparentnosti použitých účinných látek a jsme k dispozici pro další dotazy. Vyzýváme vás, abyste nám položili otázku, na kterou vám odpoví Dr. Rok Kopinč, vedoucí oddělení vývoje společnosti Medex. Kontaktujte nás prosím na adrese [email protected]. Ozveme se vám co nejdříve.
Použité zdroje
1 Esposito C, Garzarella EU, Bocchino B, D'Avino M, Caruso G, Buonomo AR, Sacchi R, Galeotti F, Tenore GC, Zaccaria V, Daglia M. A standardized polyphenol mixture extracted from poplar-type propolis for remission of symptoms of uncomplicated upper respiratory tract infection (URTI): A monocentric, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Phytomedicine. 2021 Jan;80:153368.
2 Tonkaboni A, Najafi S, Mehrpour S, kharazi Fard MJ. Efficacy of propolis mouth wash for treatment of recurrent aphthous stomatitis. J Craniomaxillofac Res. 2016;3(3):211-218.
3 Dehghani M, Abtahi M, Hasanzadeh N, Farahzad Z, Noori M, Noori M. Effect of Propolis mouthwash on plaque and gingival indices over fixed orthodontic patients. J Clin Exp Dent. 2019;11(3):e244-e249. Published 2019 Mar 1.
4 Anauate-Netto C, Anido-Anido A, Leegoy HR, et al. Randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial on the effects of propolis and chlorhexidine mouthrinses on gingivitis. Braz Dent Sci. 2014;17(1):11-15.
5 Peycheva, S., Apostolova, E., Gardjeva, P. et al. Effect of Bulgarian propolis on the oral microflora in adolescents with plaque-induced gingivitis. Rev. Bras. Farmacogn. 29, 271–277 (2019)
6 Piekarz T, Mertas A, Wiatrak K, et al. The Influence of Toothpaste Containing Australian Melaleuca alternifolia Oil and Ethanolic Extract of Polish Propolis on Oral Hygiene and Microbiome in Patients Requiring Conservative Procedures. Molecules. 2017;22(11):1957. Published 2017 Nov 13.
7 Ruiz-Hurtado, P.A.; Garduño-Siciliano, L.; Domínguez-Verano, P.; Balderas-Cordero, D.; Gorgua-Jiménez, G.; Canales-Álvarez, O.; Canales-Martínez, M.M.; Rodríguez-Monroy, M.A. Propolis and Its Gastroprotective Effects on NSAID-Induced Gastric Ulcer Disease: A Systematic Review. Nutrients 2021